ETF kockázati mutatók

Címkék: etf okoska

2011.09.20. 12:10

ETFs Kockázati Mutatók

 

Sharpe-Mutató

A kockázatarányos hozam egyik legnépszerűbb mutatószáma.

Számítása, úgy történik, hogy a ETF portfólió hozamának a kockázatmentesen elérhető hozam ( pl. Diszkont kincstárjegy hozama) feletti részét (ami kedvezőtlen piaci helyzetben lehet negatív is) elosztjuk a portfólió hozamának átlagos kilengésével (szórásával).

-Sharpe-mutató minél magasabb értékű, annál nagyobb egységnyi kockázati szintre vetített többlethozamot sikerült elérni a kockázatmentes hozam felett.

-Negatív érték esetén a vizsgált időszakban az ETF portfólió értéknövekedése elmarad a kockázatmentes hozam szinttől.

 

Szórás (dispersion)

A hozamok szórása, a kockázati szint legfontosabb mérőszáma.

Magasabb érték esetén, nagyobb árfolyamkilengések jellemzik az ETF porfóliót, ami magasabb kockázati/hozam szintet jelent.

 

Korreláció (correlation)

Az ETF  és a referenciaindexe (amit követ) közötti együttmozgását, követését írja le.

 

βéta

Az ETF referenciaindexéhez viszonyított kockázati színjének (relatív volatilitás) mérőszáma.

βéta értéke azt mutatja meg, hogy a piac egységnyi elmozdulása esetén az ETF átlagosan mekkora kilengést mutat.

1-nél nagyobb érték azt jelenti, hogy az ETF átlagosnál nagyobb mozgásokat produkál mint a lemásolt index, tehát magasabb az ETF átlagos kockázati/hozam szintje.

1-nél alacsonyabb érték a lemásolt indexnél alacsonyabb kockázati/hozam összetételre utal.

 

P/E  Price/Earnings (árfolyam/nyereség)

Leggyakrabban nézet mutató a részvények, ETF-ek alul- vagy túlértékeltségének megállapításához. (csak óvatosan vele, az EPS közelebbi infót mutat) Tulajdonképp azt mutatja meg, hogy hányszoros árat kell fizetni az eredményhez képest.

Minél magasabb a P/E érték, a piac annál magasabbra értékeli az adott pénzügyi eszközt. Tehát többet kell fizetni ugyanazon eredményhányadért. Azonban a túl magas P/E arány óvatosságra is int, mert ha nem teljesül a piac "E" várakozása, akkor a "P" fog reagálni rá árfolyamcsökkenéssel, hogy arészvény P/E igazodjon a romló kilátásokhoz.

Érdemes, és javasolt is összehasonlítani a hasonló részvényeket, ETF alapokat P/E rátáját.

 

Egy részvényre jutó eredmény (EPS)

Az eredményt leosztjuk a részvények számával, megkapjuk az EPS értéket. Ebből a számból láthatjuk, hogy mekkora az adott időszakra vetített eredmény.

A piac árgus szemekkel figyeli a jelentéseket, és erősen reagál a várt eredménytől való eltérés esetén, és most mindegy hogy jobb vagy rosszabb.

 

Árfolyam/Könyv szerinti érték (P/BV)

Ha minden eszközt pénzzé teszünk, és ebből kifizetjük az összes hitel akkor a maradék a részvényeseké. A részvényérték általában magasabb mint a könyv szerinti érték, itt már a befektetőnek kell eldönteni, hogy milyen arányszámtól éri meg befektetni az adott  részvénybe, ETF-be.

1-nél alacsonyabb értéknél a vállalat, ETF alul van értékelve, mivel kevesebbet ér a részvény, ETF árfolyama mint  a saját vagyoni értéke.

A bejegyzés trackback címe:

https://tozsdeialapok-etf.blog.hu/api/trackback/id/tr413240616

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása