Hagyományos , és a Tőzsdei alapok (ETF) különbsége
A héten volt egy nagyon érdekes beszélgetésem, az egyik ügyféljelöltemmel Ádámnak fogom a továbbiakban nevezni. Megtakarításainak keresett egy nyugodtabb, biztonságosabb piacot, ahol továbbra is likviden tudja tartani a pénzét, és magasabb hozamok érhetőek el mint más lekötött betéteknél. A tőzsdei alapok piacát javasoltam neki, és nyitottságot és érdeklődést mutatott a tőzsdei alapok iránt és ezzel kapcsolatban több kérdést is átbeszéltünk. Jó volt hallani, hogy érezte a fontosságát ezeknek a tőzsdei alapoknak, és azt a tényt hogy mi értékpapír kerekedők akik ezzel a területtel foglalkozunk, igen is pozitív szereplői is lehetünk az ügyfél és a piacok között.
Ádám-Jani, nézegettem a további befektetési lehetőségeimet. Sokat hallottam ilyet-olyat a tőzsdéről, hogy milyen kockázatos, hogy hatalmas bukták vannak, sorolhatnám.. Azonban furcsa volt számomra, hogy a hagyományos befektetési alapokhoz hasonló termékekkel lehet kereskedni a tőzsdén, úgy, hogy az alapok biztonságosabbnak vannak feltüntetve? Ellentmondást fedeztem fel, és kíváncsivá tett, hogy miért jobb az ha a tőzsdén veszem meg az alapokat és nem a bankokban vagy éppen a befektetési egységekhez kötött biztosításokon keresztül, egyszeri díj befizetésével?
Én-Nagyszerű! Oké Ádám a tőzsde annyira kockázatos, amennyire kockázatos üzleteket kötünk rajta. Vannak olyan termékek amivel nagy nyereségeket és ezzel párhuzamosan nagy veszteségeket lehet elérni akár napon belül is. Ezek a tőkeáttétes termékek.:- ez annyit jelent , hogy pl.:szeretnénk kereskedni az Aranyra és a terméknél fel van tüntetve, hogy 20%-os tőkeáttétet (1:20) tartalmaz, ez annyit jelent, hogy 20-szor több aranyat tudunk megvenni a tőzsdén mint amekkora tőkék van. Tovább megyek ha az arany árfolyama 1%-ot emelkedik vagy esik, akkor a tőkeáttét miatt az tőkém, 20%-ot emelkedik vagy csökken, akár napon belül többször is. -ez egy kockázatos ügylet (deviza, határidő, opció, CFDs termékek)!
A tőzsdei alapok kereskedése esetén, annyi a fő különbség a hagyományos alapokhoz képest, hogy a kereskedésből kihagyjuk a bankokat és a biztosítókat és folyamatosan tudunk adni-venni. Mindazon költségek amiket a bank illetve a biztosító levon tőled, a te zsebedben fognak maradni Ádám, és ezzel is növelve a tőzsdei alapok illetve a saját hozamod nagyságát 3%-5%-kal. Nálunk az összköltség maximum 1%! Ebbe a költsége benne van minden ami a tőzsdei alapok (ETFs) befektetése (kereskedése) során felmerül, természetesen az én jutalékom is.
Ádám-Miét van ekkor eltérés a költségekben, és milyen különbségek vannak még a hagyományos és a tőzsdei alapok között?
Én-Köszönöm, ez egy nagyon jó és fontos kérdés. Válaszom annyi, hogy a hagyományos és a Unit-Linked biztosítási eszközalapokat aktívan kezelik. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan vizsgálják az alapokban szereplő pénzügyi termékek (pl. részvények) teljesítményét, és ha egyik vagy másik részvénnyel kapcsolatban jobb vagy rosszabb teljesítményre számítanak az alapkezelők, akkor eladják vagy megveszik az adott cég részvényeit. Ami természetesen nagyobb költségeket kíván.
A tőzsdei alapok passzívan kezelik minden esetben egy tőzsdei indexet (pl. DAX német tőzsde), régiót (pl. Ázsiai térség), vagy nyersanyagokat (pl. arany, olaj vagy mezőgazdasági termények (kukorica) követnek. Úgy is fogalmazhatnám, hogy majmolják utánozzák azt a bizonyos indexet. Indexek egy olyan mérce, mint például ahogy Magyarországon az inflációt figyelik. Vannak termékek, szolgáltatások árai (kenyér, energiaárak), amivel szinte minden nap érintkezünk, és ezek árai mennyivel drágulnak, és ezek egy kosarat (indexet) képeznek. -mint egy gyümölcskosár, abból van több a kosárban amiből többet fogyasztunk. A tőzsdei alap (ETFs), csak egy ilyen kosarat vesz meg és a kosár tartalmában lévő gyümölcsök (részvények) árfolyamváltozásaira kötünk üzletet.
Ádám-Tehát ez olyan lehet minta szolgáltatóknál a díjverseny?
Én-Igen, hasonló.- Ádám kifejtenéd?
Ádám-A telefonos cégek versenyeznek értünk, mimnél jobb díjakat illetve csomagokat ajánlanak fel.-gondolom ezek a hagyományos alapok megközelítése.
Én-Igen.
Ádám-A telefonos cégek összekapcsolják a TV+Net+Telefondíjakat és egy csomagot kínálnak oda nekünk, és ezáltal egyszer kell fizetnünk egy teljes szolgáltatásért, így sokkal olcsóbban tudunk hozzáférni a nélkülözhetetlen szolgáltatásokhoz, és egyben van minden. Ha változtatni szeretnénk könnyen és egyszerűen meg tudjuk tenni, mert egy cégen belül van.-..és gondolom ezek a tőzsdei alapok, és ezért olcsóbbak, rugalmasabbak.
Én-Lenyűgöztél Ádám, komolyan ennél egyszerűbben én sem tudtam volna elmondani a különbséget. Ádám van még valamilyen kérdésed?
Ádám-Igen. Ez mind nagyon szimpatikus, és örülök hogy van ilyen lehetőség Magyarországon is. Milyen pluszt tudtok még biztosítani, hogy hozzátok hozzam a megtakarításaimat, illetve az ismerőseimnek, barátaimnak is elmondjam ezeket a fantasztikus lehetőségeket?
Én-Nagyszerű, továbbiakban azt tudom még neked mondani Ádám, hogy egy online felületen keresztül folyamatosan nyomon tudod követni a befektetésed alakulását, és ezáltal úgy tudunk beszélni a piaci helyzetekről, hogy ez real time (valós időben) előtted van, akár telefonon keresztül is, vagy csak online hozzáféréssel elérhető. Továbbá ha más terület is érdekel, 22 fő tőzsdei piacot és részvényeit is elérjük, valamint 160 devizapárral és nyersanyagokkal is kereskedhetsz.
Örömömre szolgált, hogy egyre több az ilyen rugalmas és céltudatos ügyfél Magyarországon, és igen is számít, hogy tudjunk a lehetőségekről és használjuk is ki. Mert nagyon is megérdemli minden Magyar!
-Köszönöm! A változás az ami állandó, régebben a hagyományos alapok nagyon jók voltak és most is vannak jó alapok. a Unit-Linked befektetési életbiztosításról csak annyit, hogy szuper egy termék, azonban nagyon nagy odafigyelést igényel, főleg a folyamatos díjas (havi, negyedéves, féléves, éves) szerződések esetében. Nagyon fontos tényező az életünkben az idő és a pénz, nyugalom és a harmónia mellett.
Sikeres kereskedést és együttműködést kívánok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.